Önyükleyici Devredışı Bırak

Okul Öncesi Çağındaki Çocuklarda Kabızlık ve Tedavisi

Okul Öncesi Çağındaki Çocuklarda Kabızlık ve Tedavisi

 Okul öncesi çocuklarda kabızlık sık karşılaşılan bir durumdur. Annelerin zaman zaman endişelenmesine neden olan kabızlığın belirtileri haftada 3 kereden az dışkılama, karın ağrısı ve bağırsaklarda rahatsızlık olarak kendini gösterebilir. Kabızlığın patates, muz, pilav gibi besinlerin fazla tüketilmesi, aşırı miktarda süt tüketimi ve yeterince su içmeme gibi farklı nedenleri olabilir. İşte annelerin kabızlık tedavisi için dikkate alması gereken öneriler:

-Bol bol su içme alışkanlığı kazandırın

Bu çağda çocuklar sürekli oyun oynadıklarından dolayı terleyerek su kaybederler. Kabızlığın tedavisinde bol bol su içmek dışkıyı yumuşatması ve bağırsaklardan daha kolay geçmesini sağlaması bakımından oldukça önemlidir. Suyun yerine tüketilen diğer sıvılar asla suyun yerini birebir tutmayacaktır. Özellikle çocukların çok sevdiği kafein içeriği olan gazlı içecekler idrar söktürücü oldukları için vücuttaki suyun azalmasına neden olurlar.

-Posalı ve lifli gıdalardan faydalanın

Beslenme planında liflere yeterli ölçüde yer verilmezse kabızlık meydana gelebilir. Çocuğunuzun meyve-sebze tüketmesini sağlayarak ve ekmek, pirinç, makarna yerine tam tahıllı ürünleri tercih etmek bağırsakların önemli derecede rahatlamasını sağlayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken şey lifli gıdaları bir anda değil yavaş yavaş arttırarak gaz oluşumunu önlemektir.

-Süt tüketimini azaltın

Bazı çocuklarda laktoz intoleransı olabilir ve bu da kabızlığa neden olan etkenler arasındadır. Böyle bir durum olup olmadığını anlamak için sütü kestiğinizde veya azalttığınızda kabızlıkla ilgili şikâyetlerin seyrine dikkat edebilirsiniz. Her çocuğun her besine verdiği tepki elbette değişkenlik gösterecektir.

-Gıdalara eklemelerde bulunun

Çocuğunuzun öğünlerine zeytinyağı ve yulaf ezmesi gibi eklemelerde bulunarak bağırsaklarının yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kayısı hoşafı ve armut püresi gibi anne reçeteleri de kabızlık tedavisinde kullanabileceğiniz sağlıklı tariflerdir.

Piyasada bulunan kabızlık önleyici/giderici hiçbir ilacı doktorunuzun bilgisi olmadan çocuğunuzda kullanmayın. Bu yaş grubunda kabızlık bilinçli beslenme ile önüne geçilebilen bir durumdur. Bilinçli anneler, sağlıklı çocuklar!