Kurumsal

Doğru Beslen Sağlıklı Kal

Diyabet, başta karbonhidratlar olmak üzere protein ve yağ metabolizmasını ilgilendiren bir metabolizma hastalığıdır ve kendisini kan şekerinin sürekli yüksek olması ile gösterir. Diyabet hastalarındaki temel metabolik bozukluk, kan yoluyla taşınan glikozun (şekerin) hücrelerin içine girememesidir. Normal koşullarda besinlerden elde edilen veya karaciğerdeki depolardan kana salınan glikoz pankreas tarafından salgılanan İNSÜLİN hormonunun yardımıyla hücre içine girer ve orada yakılarak enerjiye dönüşür. Hücrelerin üzerinde değişik maddelerin girmesine izin verilen kapılar vardır. Bu kapılar normalde kilitlidirler ve uygun anahtar varlığında açılırlar. Diyabet, hücrelerin üzerindeki glikoz kapısının açılamaması durumudur. Bu örnekten ilerlersek diyabet, anahtar işlevi gören İNSÜLİN hormonu yetersizliğine ve/veya insülinin etkilediği reseptörlerin ( hücre kapısındaki kilidin ) bozulmasıyla oluşan sağlık problemidir.

Hipoglisemi (Kan Şekeri Düştüğünde): Kan şekeri düzeyinin 50 mg/dl veya altında olması durumunda ortaya çıkan bir komplikasyondur. Şeker hastası olan kişinin öğünlerini atlaması, ilaç ya da insülin kullanımını aksatması veya aşırı egzersiz yapması durumlarında ortaya çıkar. Eğer hafif belirtiler varsa 2-3 adet kesme şeker verilebilir veya meyve suyu içirilebilir. Şeker veya meyve suyundan sonra ise küçük bir ara öğün yapılmalıdır(peynir-ekmek gibi).

Kararlı Ol

Diyet yapma kararını, önce zihninizde bitirin.

Hareketli Ol

Haftada en az 150 dk spor yapmak, yağ yakımını hızlandırır.

Su Tüketimini Arttır

Düzenli su içmek, kolay kilo vermenizi sağlar.

Öğün Sayısını Arttır

Metabolizmanız, az ve sık besleme ile hızlanır.

Vizyonumuz

Verdiğimiz tüm hizmetlerde Türkiye’de “en iyisi” ve “en güçlüsü” olmaya devam ederek danışanlarımızın memnuniyetini ve çalışanlarımızın tatmin ve memnuniyetini sağlayarak, kişi ve kurumların beslenme ve diyet alanında ihtiyaç duyduğu tüm danışmanlık, yönetim, denetim, eğitim ve organizasyon hizmetlerini eksiksiz, bilimsel, güncel ve etik bir yaklaşım ile karşılayarak, modern teknolojinden yararlanan, kendini sürekli inceleyen, değerlendiren, güçlü yönlerini pekiştirip zayıf yönlerini güçlendiren ve yenileyen, şeffaf, hatasız bir şirket olarak hizmet yelpazemizi genişletmek, ulusal ve uluslararası düzeyde hizmet alanının önde giden markalarından biri olmaktır.

Misyonumuz

Evrensel değerler ışığında, çağdaş bilgi ve tecrübemiz ile ulusal ve uluslararası standartları ve etik ilkeleri benimseyen, danışanlarımızın, ailesinin ve diğer yakınlarının memnuniyetini önemseyen ve amaç edinen, sağlıklı iletişim kurabilen, hizmetlerini tam bir uyum, diyalog ve koordinasyon içerisinde sunan, sorumluluk alabilen, üretken ve yaratıcı, toplumla barışık, sosyal sorumluluklarımızın bilincinde, her zaman öncü, her zaman ilkeli, her zaman yenilikçi bilinç ile “referans”, “öncü” ve “lider” bir diyet merkezi olma özelliğimizi sürdürmek

Uzman Diyetisyenlerimiz

Candan VAROL

Özge HACIRAİFOĞLU

Işkın AKÇAM